Strona Główna Bez kategorii Lampa na taras. Jaką lampę wybrać na taras?

Lampa na taras. Jaką lampę wybrać na taras?

Dodał: Kasia
Lampa na taras

Oświetlenie tarasu to bardzo istotna sprawa – szczególnie, że taras to miejsce letniego odpoczynku nie tylko podczas urlopu. To przestrzeń na świeżym powietrzu, gdzie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Jego posiadacze powinni zadbać o atmosferę, która będzie mu towarzyszyć nie tylko latem.

Na pewno przyjemnie spędza się czas na tarasie w ciepłą, wiosenną i letnią pogodę. Jednak w jesienne i zimniejsze wieczory także można cieszyć się z jego użytkowania. Odpowiedni dobór oświetlenia na taras sprawi, że także po zmroku przesiadywanie przy domu również będzie relaksujące. Aranżacja oświetlenia wcale nie jest trudna, tym bardziej że mamy ogromny wybór, np. typowe lampy ogrodowe czy lampy wiszące. Pamiętajmy, że wpływ na rozkład światła ma także wielkość powierzchni i możliwości podłączenia do źródła prądu. Które lampy najlepiej sprawdzą się na naszym tarasie?

Odpowiednie lampy na tarasie

Przestrzeń na powietrzu często zagospodarowujemy na dodatkowy salon umieszczając kanapę, czy stół, przy którym możemy spożywać posiłki przy sprzyjającej pogodzie. Mimo wszystko taras jest miejscem, na które oddziałują różne warunki atmosferyczne. Jeśli więc zdecydujesz, że chcesz dodatkowo oświetlić swój taras, skorzystaj z lamp ogrodowych, które są przeznaczone do instalacji na zewnątrz. Będziesz pewien, że są one wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią szczelność, trwałość i odporność na zmienne warunki pogodowe. Takie lampy są również odpowiednio zabezpieczone przed spięciami w instalacjach elektrycznych. Aby stworzyć odpowiedni klimat, zrezygnuj z jednego centralnego źródła światła, a postaw na kilka różnych o mniejszym natężeniu.

Lampy wiszące i stojące

Mamy sporo możliwości do umiejscowienia oświetlenia w naszym ogrodzie czy tarasie. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz tego jaki efekt pragniemy finalnie osiągnąć. Styl lamp powinien wpasować się w jego ogólny wystrój, bo tylko w ten sposób osiągniesz spójną całość. Zaprojektowana aranżacja ma sprawiać, że będziesz się czuć po prostu dobrze. Idealnie wywiążą się ze swojego zadania urządzenia stojące lub leżące. Lampy wiszące można przymocować bezpośrednio do sufitu nad stołem. Jeżeli chcesz zamontować taką na długim łańcuszku to, mniej na uwadze to, że jest narażona na silne podmuchy wiatru. Dlatego tak ważny jest sposób jej przymocowania, aby nie uszkodziła, np. szyb.

Idealna lampa na taras

Natomiast te pierwsze, lampy stojące, tak zwane ,,słupki” umieszcza się na obrzeżach tarasu. Z ich pomocą wyznaczysz jego granicę. Małe latarenki wprowadzą niesamowity klimat. To także świetny pomysł na podświetlenie roślinności, którą na pewno chcesz się pochwalić nie tylko w ciągu dnia, ale również po zachodzie słońca! Jeżeli jesteśmy już przy roślinkach, to na pewno zainteresują Cię reflektory. Dzięki nim, uzyskasz tajemniczą grę światłocieni. Lampy stojące sprawdzą się na ścieżkach ogrodowych.

Kinkiety ogrodowe – jakie na taras?

Oprawy kinkietowe zastosować możemy w przypadku tarasów niezadaszonych. Wybieraj te odporne na wodę i inne warunki powietrzne. Zaletą kinkietów ogrodowych jest odbijające się od ściany światło, które oświetla również powierzchnię tarasu. Kinkiety to wybór praktyczny i bardzo oszczędny.

Subtelna girlanda

Od dłuższego czasu trwa moda na oświetlanie tarasu girlandami. Ta stylowa dekoracja, podwieszona do zadaszenia lub opleciona drzewo, sprawi, że chętniej będziecie spędzać czas po zmroku w rodzinnym gronie. Najpopularniejsze są kule w jasnych kolorach, jak biel i beż. Oświetlenie tarasu nie musi być intensywne, ponieważ tak naprawdę powinno sprzyjać odpoczynkowi.

Podest i schody

Każda część tarasu czy ogrodu potrzebuje innego rodzaju oświetlenia. Oprócz lamp stojących, kinkietów warto zamontować podświetlenie podestu oraz schodów. Takie oznaczenie granicy tarasu uchroni nas przed upadkiem i ułatwi poruszanie się. Do tego można wykorzystać oprawy wbudowywane w podłogę lub pojedyncze diody lub listwy LED.

Oświetlenie może dać również bezpieczeństwo

Nie tylko przez alarm przeciwwłamaniowy możesz zadbać o bezpieczeństwo. Oświetlenie z wmontowanym czujnikiem ruchu także może dać sygnał ostrzegawczy. Lampa reagująca na nadejście domownika to duże ułatwienie. Wpływa na większe poczucie spokoju przed włamaniem. Należy też wspomnieć o dużej oszczędności dzięki uruchamianiu się lamp tylko pod wpływem ruchu.

Duże powierzchnie tarasu mogą narazić nas na wysokie koszty wynikające z jego oświetlenia. W tym wypadku idealnym idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o oświetlenie tarasu są lampy solarne, które są zasilane energią słoneczną. Warto też wziąć pod uwagę zakup lamp energooszczędnych.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, ocena: 5,00 na 5)


Podobne Artykuły

1 Komentarz

Maria 27 października 2021 - 10:26

Bardzo lubię wieczorem zapalić piękne lampiony na moim balkonie i posiedzieć z przyjaciółmi, tworzy się świetny nastrój

odpowiedz

Zostaw komentarz